PLAN DALTOŃSKI

W 1919 roku powstała pierwsza szkoła daltońska. Jest to praktyczne wdrożenie kilku zasad: wolności, samodzielności i współpracy. Jest to związane z wolnością człowieka, jego kreatywnością oraz jego indywidualnością wewnątrz grupy. Pierwsze lata nauki są idealnym gruntem do zdobywania podstawowych umiejętności komunikacyjnych, takich jak słuchanie siebie nawzajem, trzymanie się grupy, ciche mówienie, dzielenie się ze sobą materiałem, pozytywne reagowanie na siebie nawzajem, zadawanie sobie pytań itp.

W przedszkolu pierwszym objawem planu daltońskiego jest stosowanie systemu kolorów dnia, potem tablica zadań porządkowych, gdzie dzieci ustalają jakie zajęcia będą się odbywały danego dnia. Tablica zadań jest środkiem pozwalającym na proste przedstawienie wizualne zadania do wykonania. Zadania takie mogą odbywać się w parach lub grupach w różnych miejscach Sali, o których zdecydują dzieci. Decydują one również w jakim czasie wykonają powierzone im zadanie. Dzięki tym zadaniom dzieci nabywają umiejętności podstawowe oraz kształtują właściwe postawy społeczne.