METODA WCZESNEJ NAUKI CZYTANIA

Wczesna metoda nauki czytania J. Cieszyńskiej

Według Jagody Cieszyńskiej najlepszy czas na poznawanie kodu pisanego przypada na sam początek wieku przedszkolnego. Wczesna nauka czytania wpływa na kształtowanie się asymetrii półkulowej, koniecznej do prawidłowego opracowywania informacji językowych. Kilkuletnie dziecko jest bardzo żywo zainteresowane światem liter, chętnie uczestniczy w zajęciach, dlatego naukę czytania rozpoczynamy jak najwcześniej zanim dziecko zorientuje się , że czytanie jest trudną sztuką.

Podczas zajęć dzieci poddawane są stymulacji, nazwanej porządkowaniem świata od lewej do prawej – zgodnie z kierunkiem czytania w naszej kulturze. Ćwiczenia obejmują także małą i dużą motorykę, analizę i syntezę wzrokową i słuchową, szeregowanie, umiejętności dokonywania kategoryzacji i przede wszystkim ćwiczenie pamięci prawo i lewopółkulowej.